Riddles and Answers

The best selection of riddles and answers, for all ages and categories

Math

If you can purchase 8 eggs for 26 cents, how many can you buy for a cent and a quarter?

related riddles

Math

If you go to the movies and you're paying, is it cheaper to take one friend to the movies twice, or two friends to the movies at the same time?