Riddles and Answers

The best selection of riddles and answers, for all ages and categories

Math

A bat and a ball cost $1.10. The bat costs one dollar more than the ball. How much does the ball cost?

related riddles

Math

An apple is 40 cents, a banana is 60 cents and a grapefruit is 80 cents. How much is a pear?

Math

Why should you never mention the number 288 in front of anyone?